top of page
podolog_1.png
kobieta_odciski.png

Usuwanie

odcisków

  • Co to jest, ten odcisk?

Odcisk jest to zmiana polegająca na zbyt intensywnym rogowaceniu pojawiająca się na skórze. Spowodowana jest ona długotrwałym, miejscowym uciskiem, który powoduje nieprawidłowe złuszczanie oraz wgniatanie zrogowaciałego naskórka w głąb skóry, niekiedy tworzenie rdzenia.

Odcisk charakteryzuje się odgraniczeniem od zdrowego naskórka, bolesnością podczas chodzenia oraz w odciążeniu. Niekiedy ból może pojawiać się w znacznej odległości od zmiany. Spowodowane jest to długotrwałym uciskiem zrogowaciałego naskórka, dzieje się tak gdy rdzeń odciska na zakończenia nerwowe.

Odciski najczęściej występują na śródstopiu, bocznych oraz zewnętrznych stronach palców.

Należy zwrócić uwagę na to, iż u dzieci najczęściej pojawiającą się zmianą na skórze stóp jest brodawka wirusowa często błędnie diagnozowana jako odcisk.

  • Jakie są przyczyny powstawania odcisków?

Wszystko zaczyna się od zmian kostno-stawowych, nieprawidłowe ustawienie stóp, źle wyprofilowane, zbyt wąskie i ciasne obuwie, blizny, wyrośla kostne na stopach, zaburzona keratynizacja naskórka(rogowiec).

  • Jak wygląda zabieg usuwania odcisków?

Usuwanie odcisków polega na zdezynfekowaniu zmiany, zaaplikowaniu preparatu zmiękczającego oraz usunięcie za pomocą wysterylizowanych, jednorazowych narzędzi zrogowaciałego naskórka oraz usunięcie ewentualnego rdzenia. Następnie zaaplikowanie preparatów usprawniających regenerację naskórka i dostosowanie odpowiedniego odciążenia. Opatrunki, materiały odciążające są dobrane indywidualnie do rodzaju skóry, typu i rodzaju zmiany oraz warunków pracy. Po pierwszym zabiegu następuje poprawa mobilności, zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych.

Należy pamiętać o systematyczności zabiegów leczniczych w celu całkowitego wyleczenia zmiany.

  • Czas usuwania odcisku to 30-60 minut  i jest indywidualny w zależności od wielkości zmiany, rodzaju skóry oraz rodzaju odcisku.

  • Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces leczenia i regeneracji. 

bottom of page